Sort by

roshis_island has logged 115 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Queen

Queen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bareilly Ki Barfi

Bareilly Ki Barfi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Sarah Cooper: Everything's Fine

Sarah Cooper: Everything's Fine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hooking Up

Hooking Up

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friends with Kids

Friends with Kids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Literally, Right Before Aaron

Literally, Right Before Aaron

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Good Old Fashioned Orgy

A Good Old Fashioned Orgy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncle Drew

Uncle Drew

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry