RSS feed for Rosie

Rosie has logged 52 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dear Wendy

Dear Wendy

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nuns on the Run

Nuns on the Run

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Come Before Winter

Come Before Winter

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Human Flow

Human Flow

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★
Edit this entry  
20
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★½
Edit this entry  
17
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Summer in the Forest

Summer in the Forest

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
RBG

RBG

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
Five Seasons: The Gardens of Piet Oudolf

Five Seasons: The Gardens of Piet Oudolf

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Indian Horse

Indian Horse

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Moana

Moana

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Waiting for Waldemar

Waiting for Waldemar

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
New Jerusalem

New Jerusalem

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Unrest

Unrest

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Heaven Is a Traffic Jam on the 405

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Objectors

The Last Objectors

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Last Men in Aleppo

Last Men in Aleppo

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Opera House

The Opera House

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry