Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Britney Vs Spears

Britney Vs Spears

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ode to Joy

Ode to Joy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Respect

Respect

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Trials of Gabriel Fernandez

The Trials of Gabriel Fernandez

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jellyfish

Jellyfish

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Off the Rails

Off the Rails

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sophie: A Murder in West Cork

Sophie: A Murder in West Cork

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry