Sort by

rosiesmith has logged 533 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Finding Your Feet

Finding Your Feet

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mercy

The Mercy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mrs Wilson

Mrs Wilson

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
South Pacific

South Pacific

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Unlikely Angel

Unlikely Angel

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
This Beautiful Fantastic

This Beautiful Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kids

Kids

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Broken

Broken

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Generation

My Generation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry