rosiesmith has logged 48 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Colossal

Colossal

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Would Be Polka King

The Man Who Would Be Polka King

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Polka King

The Polka King

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Trespass Against Us

Trespass Against Us

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Burnt

Burnt

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry