RSS feed for roso
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Zelig

Zelig

1983
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
26
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★
Edit this entry  
25
24 Hours in the Life of a Clown

24 Hours in the Life of a Clown

1946
×
Edit this entry  
25
High and Low

High and Low

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
The House in the Woods

The House in the Woods

1971
×
Read the review Edit this entry  
23
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★½
Edit this entry  
22
La Flor

La Flor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Together

Together

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Why Man Creates

Why Man Creates

1968
×
Edit this entry  
18
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Clueless

Clueless

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shirley Temple

Shirley Temple

2018
×
Edit this entry  
08
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry