RSS feed for roso™️❄️

roso™️❄️ has logged 378 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Melinda and Melinda

Melinda and Melinda

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Baby Mama

Baby Mama

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Race

The Great Race

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Norman F***ing Rockwell

Norman F***ing Rockwell

×
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kusama : Infinity

Kusama : Infinity

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★½
Edit this entry  
21
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Christmas Wedding Planner

Christmas Wedding Planner

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
17
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sensology

Sensology

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
12
Neither Heaven Nor Earth

Neither Heaven Nor Earth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Read the review Edit this entry  
10
Sans Titre

Sans Titre

1997
×
Edit this entry  
09
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
Superbad

Superbad

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Haunting

The Haunting

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Obsessed

Obsessed

2009
×
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Body Double 4

Body Double 4

1996
×
Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry