RSS feed for roso™️❄️

roso™️❄️ has logged 42 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Corleone : le parrain des parrains

Corleone : le parrain des parrains

2019
×
Edit this entry  
26
On ne meurt que deux fois

On ne meurt que deux fois

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★½
Edit this entry  
25
Creep

Creep

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Brazil

Brazil

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Solo

Solo

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When They See Us

When They See Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Edit this entry  
11
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
21

21

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Piranhaconda

Piranhaconda

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Superstar

Superstar

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Coming Home

Coming Home

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Margaret

Margaret

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★
Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry