RSS feed for roso™️🎃

roso™️🎃 has logged 343 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
Freeze Die Come to Life

Freeze Die Come to Life

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
12
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Craft

The Craft

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
September

September

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
18
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Pauline

Pauline

2010
×
Edit this entry  
16
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Oh Mercy

Oh Mercy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★½
Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Solo

Solo

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When They See Us

When They See Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
21

21

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Superstar

Superstar

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Coming Home

Coming Home

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Margaret

Margaret

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★
Edit this entry  
02
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry