RSS feed for roso™️🎃

roso™️🎃 has logged 78 entries for horror films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
12
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Craft

The Craft

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
03
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creep

Creep

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Piranhaconda

Piranhaconda

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Covenant

The Covenant

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Purge

The Purge

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
Edit this entry  
02
Season's Greetings

Season's Greetings

1996
×
Edit this entry  
30
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Read the review Edit this entry  
10
Us

Us

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry