RSS feed for Rosie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Lion

Lion

2016
×
Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
Edit this entry  
01
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
Edit this entry  
01
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Stella's Last Weekend

Stella's Last Weekend

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Monsoon

Monsoon

2019
×
Edit this entry  
09
The Wife

The Wife

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Adrift

Adrift

2018
×
Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
Edit this entry  
18
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
Edit this entry  
18
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
Edit this entry  
08
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
Edit this entry  
31
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
½
Edit this entry  
08
Shéhérazade

Shéhérazade

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
In a Relationship

In a Relationship

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Wine Country

Wine Country

2019
×
Edit this entry  
18
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
Edit this entry  
13
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★½
Edit this entry  
11
Mid90s

Mid90s

2018
×
Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
Edit this entry  
23
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Edit this entry  
13
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry