rot has logged 190 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Hannah Takes the Stairs

Hannah Takes the Stairs

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Lola Versus

Lola Versus

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Who's Harry Crumb?

Who's Harry Crumb?

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Best Worst Movie

Best Worst Movie

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mama

Mama

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Vanishing

The Vanishing

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Sully

Sully

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wakefield

Wakefield

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry