Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Dampfnudelblues

Dampfnudelblues

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Chasing The Line

Chasing The Line

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Schwabenkinder

Schwabenkinder

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Head Full of Honey

Head Full of Honey

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
O Palmenbaum

O Palmenbaum

2000
×
★★½
Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Wall of Shadows

The Wall of Shadows

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
Drei Eier im Glas

Drei Eier im Glas

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Josef Hader - Privat

Josef Hader - Privat

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
The Migrumpies

The Migrumpies

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Anna Fucking Molnar

Anna Fucking Molnar

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
Life Eternal

Life Eternal

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Earth

Earth

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
All the Way Boys

All the Way Boys

1972
×
★★★½
Edit this entry  
23
Louis van Beethoven

Louis van Beethoven

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cristallo di rocca - Una storia di Natale

Cristallo di rocca - Una storia di Natale

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
Krambambuli

Krambambuli

1998
×
★★★
Edit this entry  
11
O Palmenbaum

O Palmenbaum

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Single Bells

Single Bells

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Dark Valley

The Dark Valley

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Die Piefke-Saga

Die Piefke-Saga

×
★★★★
Edit this entry  
26
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry