rotane has logged 177 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dogma

Dogma

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
I'm for the Hippopotamus

I'm for the Hippopotamus

1979
×
★★½
Edit this entry  
19
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Signal

The Signal

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★½
Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Sheriff and the Satellite Kid

The Sheriff and the Satellite Kid

1979
×
★½
Edit this entry  
12
Closer

Closer

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
02
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Iron Sky

Iron Sky

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Prelude to Axanar

Prelude to Axanar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Edit this entry  
08
Requiem

Requiem

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Salvage

Salvage

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kin

Kin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Welcome Home, Roxy Carmichael

Welcome Home, Roxy Carmichael

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★½
Edit this entry  
24
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Six Days Seven Nights

Six Days Seven Nights

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry