• Kaiserschmarrndrama

    Kaiserschmarrndrama

    ★★★★

    War von allen Eberhoferkrimis bisher der lustigste – und das will was heißen!

  • Leberkäsjunkie

    Leberkäsjunkie

    ★★★½

    Wieder mal sehr lustig – oftmals sogar lustiger als die älteren! Der Krimi-Teil leidet darunter allerdings, und die eine oder andere Story verläuft im Sand.

  • Winterkartoffelknödel

    Winterkartoffelknödel

    ★★★½

    Der erste Teil der Serie war schon sehr gelungen, dieser funktioniert noch besser – vor allem weil er mMn noch lustiger ist.

  • Dampfnudelblues

    Dampfnudelblues

    ★★★

    Der Beginn einer großartigen Krimiserie, die von der Sprache, den Figuren, einer guten Besetzung und einem oft skurrilen Humor zu Leben erweckt wird.

  • Schweinskopf al dente

    Schweinskopf al dente

    ★★★

    Bisher der schwächste Teil der doch recht amüsanten Serie. Die Schmähs fallen etwas flacher, der Eberharter ist dank Trennung von seiner Susi noch unfreundlicher als sonst, dafür wird der Film vom überragenden Gregor Bloeb gerettet.

  • The Passion of the Christ

    The Passion of the Christ

    ★★½

    Wow, that’s a hard one for me to rate!

    On the one hand, it’s fantastically well made and immensely gripping – on the other hand, if you’re not familiar with the story (or chose to ignore it), it’s really just an exploitation film in a historical setting.

    And while i can appreciate both aspects of it, i did not have a good time watching it. It’s harrowing, it’s shocking, it’s brutal. In a sense it’s faithful to “the book” –…

  • Josef Hader - Privat

    Josef Hader - Privat

    ★★★★

    Großartiges Programm – wahrlich ein Klassiker – aber ein paar der Pointen sitzen hier (aufgezeichnet in der Burgarena Finkenstein) nicht ganz so gut wie auf der Version aus dem Audimax Wien, die auf der Audio-CD zu finden ist.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★½

    Compared to all the trash that Marvel has produced over the years, this one did not suck. But while it wasn’t a “bad” movie, it was far from being a “good” one, either. It was an “event movie”, that’s for sure, and i did (kind of) have a good time watching it, even if i had to cringe and facepalm so many times that i lost count.

    See, the most depressing thing is, under all this atrocious dialogue and forced…

  • The Dead Don't Die

    The Dead Don't Die

    ★★★

    Too meta to be truly enjoyable.

  • Westworld

    Westworld

    ★★

    Coming from the (first season of the) TV-series of the same name, i wanted to know what the original was all about. The series had me on the edge of my seat all 10 episodes long, but the film did nothing for me. Not only did it look incredibly cheap (in that cheesy 70’s sci-fi way), but it also didn’t do anything with the characters, nor did it touch on the “awakening” of the robots at all. The only mindscratchers were countless of plot-holes and silly contrivances.

    Pretty boring.

    Oh, and the musical score is possibly the worst of any movie i have ever seen.

  • The Predator

    The Predator

    ★★

    Horrible. Just horrible. But still more fun than any of the Marvel films. Correction: most of the Marvel films.

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★½

    #tonedeaf