2017

rotane rotane’s year in review

Highest rated films

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • The Space Between Us

    ★★★★

  • Blade Runner: Black Out 2022

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★½

  • I Am Heath Ledger

    ★★★½

  • Aftermath

    ★★★½

  • Blame!

    ★★★½

  • Bokeh

    ★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • The Fifth Element

    ★★★★★

  • Starship Troopers

    ★★★★★

  • Closer

    ★★★★★

  • Pump Up the Volume

    ★★★★★

  • She's the One

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 177 Films watched
  • 14.8 Average per month
  • 3.4 Average per week

Milestones

First Film

Police Academy

Jan 2

Most Watched

Paper Towns

3 times

Arrival

twice

Dazed and Confused

twice

Everybody Wants Some!!

twice

Blade Runner

twice

Last Film

Modern Times

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
66 films
Adventure
66 films
Action
65 films
Sci Fi
62 films
Comedy
50 films
Romance
38 films
Fantasy
37 films
Thriller
32 films
Crime
13 films
Mystery
12 films
USA
146 films
UK
28 films
Canada
11 films
Germany
10 films
Italy
10 films
Japan
8 films
France
8 films
New Zealand
5 films
Australia
4 films
China
4 films
English
164 films
German
10 films
Japanese
9 films
Italian
9 films
French
9 films
Spanish
9 films
Chinese
4 films
Russian
3 films
Cantonese
3 films
Vietnamese
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 13

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

rotane’s most liked review

Star Wars: The Force Awakens

★★

Probably the most expensive Star Wars fanfilm ever made.

Star Wars Ranked

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Anatomy of a Love Seen
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Closed for Winter

Films rotane watched in 2017

  • Modern Times
  • Dogma
  • The Addams Family
  • I'm for the Hippopotamus
  • Score: A Film Music Documentary
  • Source Code
  • The Signal
  • Apocalypse Now
  • Mean Girls
  • Arrival
  • Wild Things
  • The Sheriff and the Satellite Kid
  • Closer
  • Super 8
  • No Strings Attached
  • Beautiful Girls
  • Dazed and Confused
  • Everybody Wants Some!!
  • Heathers
  • Blade Runner 2049
  • The Name of the Rose
  • How to Train Your Dragon
  • Iron Sky
  • Mad Max: Fury Road
  • Prelude to Axanar
  • Blade Runner
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Independence Day
  • Jurassic Park
  • Requiem
  • Salvage
  • Blade Runner: Black Out 2022
  • Kin
  • Welcome Home, Roxy Carmichael
  • X-Men
  • The Social Network
  • Aliens
  • Pump Up the Volume
  • Smokey and the Bandit
  • Friends with Benefits
  • TRON: Legacy
  • Six Days Seven Nights
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • 5 Centimeters per Second
  • Back to the Future
  • Pretty Woman
  • Princess Mononoke
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Your Name.
  • Blade Runner
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Paper Towns
  • Alien: Covenant
  • The Hobbit
  • Bokeh
  • Push
  • The Fifth Element
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Synchronicity
  • The Lego Batman Movie
  • Ghost in the Shell
  • Logan
  • Kong: Skull Island
  • Minimalism: A Documentary About the Important Things
  • Dazed and Confused
  • Gladiator
  • Rakka
  • Poppitz
  • Aftermath
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • I Am Heath Ledger
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Paper Towns
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Avatar
  • Transformers
  • The Faculty
  • Blame!
  • Beauty and the Beast
  • The Proposal
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Hunger Games
  • Mortal Kombat
  • Cruel Intentions
  • Lolita
  • Bend It Like Beckham
  • TRON: Legacy
  • Tron
  • The Space Between Us
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Half Nelson
  • Raiders of the Lost Ark
  • Ghostbusters II
  • Ghostbusters
  • Closed for Winter
  • Star Trek: First Contact
  • Cloverfield
  • Trainspotting
  • Passengers
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • La La Land
  • Bridge to Terabithia
  • Assassin's Creed
  • Point Break
  • The Men Who Stare at Goats
  • Red Nose Day Actually
  • DOA: Dead or Alive
  • View from a Blue Moon
  • Six Days Seven Nights
  • The Island
  • Blue Crush
  • Last Action Hero
  • Odds and Evens
  • Even Angels Eat Beans
  • Crime Busters
  • Today We Kill, Tomorrow We Die!
  • All the Way Boys
  • Django, Prepare a Coffin
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Starship Troopers
  • True Grit
  • Robin Hood: Prince of Thieves
  • Tangled: Before Ever After
  • Guardians of the Galaxy
  • Jurassic World
  • Passengers
  • Snowden
  • Mission: Impossible II
  • A Few Good Men
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Bridge to Terabithia
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Wild Mouse
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Jungle Book
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Chloe
  • 10 Things I Hate About You
  • She's the One
  • Pan
  • Match Point
  • Focus
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • The Fifth Element
  • Doctor Strange
  • Kids in Love
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Face of an Angel
  • Alien³
  • Everybody Wants Some!!
  • The Edge of Seventeen
  • The Spectacular Now
  • While You Were Sleeping
  • Prisoners
  • Looper
  • Paper Towns
  • Arrival
  • Suicide Squad
  • Contagion
  • Transcendence
  • Dear John
  • Juno
  • Anatomy of a Love Seen
  • Friends with Benefits
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Big Wedding
  • Spaceballs
  • Police Academy

World Map

Highly rated films rotane is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • Coco
  • Paddington 2
  • LA 92
  • Get Out

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more