2020

rotane rotane’s year in review

Highest rated films

  • The Social Dilemma

    ★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

  • Louis van Beethoven

    ★★★

  • She's the One

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • Stardust

    ★★★★½

  • The Bridges of Madison County

    ★★★★½

  • The Time Traveler's Wife

    ★★★★½

  • The Edge of Love

    ★★★★½

  • Muttertag

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • Burn After Reading

    ★★★★

  • The Fly

    ★★★★

  • Rush

    ★★★★

  • Last Action Hero

    ★★★★

  • Iron Sky

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 42 Films watched
  • 3.5 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

The Bridges of Madison County

Jan 1

Last Film

Louis van Beethoven

Dec 23

Genres, countries & languages

Drama
20 films
Comedy
15 films
Sci Fi
10 films
Thriller
9 films
Romance
8 films
Action
8 films
Fantasy
7 films
Adventure
7 films
Horror
5 films
Crime
4 films
USA
29 films
UK
10 films
Austria
8 films
Germany
7 films
France
3 films
Canada
3 films
China
2 films
Japan
1 film
Finland
1 film
Belgium
1 film
English
34 films
German
11 films
French
5 films
Italian
5 films
Spanish
1 film
Chinese
1 film
Welsh
1 film
Latin
1 film
Norwegian
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 4

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Iron Sky
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Die Piefke-Saga

Films rotane watched in 2020

  • Louis van Beethoven
  • The Social Dilemma
  • Cristallo di rocca - Una storia di Natale
  • Krambambuli
  • O Palmenbaum
  • Arrival
  • Single Bells
  • What Happened to Monday
  • Rush
  • The Fly
  • Bill & Ted Face the Music
  • Sliding Doors
  • The Dark Valley
  • Die Piefke-Saga
  • Doctor Sleep
  • The Shining
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Planet Ottakring
  • Now You See Me
  • Muttertag
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Vampires
  • Babylon 5: The Gathering
  • The Edge of Love
  • Hereafter
  • Burn After Reading
  • The Grand Budapest Hotel
  • Ocean's Eleven
  • Last Action Hero
  • Cube
  • The Men Who Stare at Goats
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Time Traveler's Wife
  • Joker
  • Ad Astra
  • Stardust
  • Jay and Silent Bob Reboot
  • Zombieland: Double Tap
  • Iron Sky
  • She's the One
  • The Bridges of Madison County

World map

Highly rated films rotane is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Minari
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more