Sort by

rotch has logged 240 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Beauties of the Night

Beauties of the Night

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Author: The JT LeRoy Story

Author: The JT LeRoy Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Michael Che Matters

Michael Che Matters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Slugs

Slugs

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Monster

The Monster

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lady in White

Lady in White

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry