RSS feed for rovhul

rovhul has logged 353 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Drama at the Puppets' House

Drama at the Puppets' House

1908
×
★★★½
Edit this entry  
29
The X-Ray Fiend

The X-Ray Fiend

1897
×
★★★★
Edit this entry  
28
Aquarium

Aquarium

1896
×
★★★
Edit this entry  
28
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

2005
×
★★
Edit this entry  
24
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Ghost

Ghost

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★½
Edit this entry  
19
Be My Cat: A Film for Anne

Be My Cat: A Film for Anne

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Utopia

Utopia

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Apocalyptic

Apocalyptic

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
The Golem

The Golem

1915
×
★★½
Edit this entry  
17
Nulepsy

Nulepsy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Man Who Would Never Be, What They Made Him To Be

The Man Who Would Never Be, What They Made Him To Be

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Caravaggio - L'anima e il sangue

Caravaggio - L'anima e il sangue

2018
×
Edit this entry  
14
Still Life (Betamale)

Still Life (Betamale)

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night and Day

Night and Day

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Made in Britain

Made in Britain

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Smocaine 3

Smocaine 3

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Alien Abduction: Incident in Lake County

Alien Abduction: Incident in Lake County

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Control

Control

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mr. Pregnant

Mr. Pregnant

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
2070 Paradigm Shift

2070 Paradigm Shift

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rex Inutilis

Rex Inutilis

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
The Bride

The Bride

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Notes on the Circus

Notes on the Circus

1967
×
★½
Edit this entry  
09
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bluesman

Bluesman

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Das Kino und der Wind und die Photographie

Das Kino und der Wind und die Photographie

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tokyo Days

Tokyo Days

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
Moms

Moms

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Memento

Memento

1966
×
★★★½
Edit this entry  
25
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Edit this entry