• Bhool Bhulaiyaa 2

    Bhool Bhulaiyaa 2

    ★★★★

    TABU ❤

    Family entertainer.

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★★½

    ALMOST NEAT PSYCHOLOGICAL HORROR, ALMOST BUT NOT QUITE.

    It is very refreshing to see the mounting of pressure on the protagonist, who is completely vulnerable in her environment. And that play makes the grip of the film stronger. For a fact, this film isn't boring even a bit. It keeps you questioned about whether or not you're supposed to take sides with the protagonist and her truths or are you supposed to be in contrast.

    Great use of colors and…

  • Moonfall

    Moonfall

    ★½

    EVERYONE SHOULD'VE DIED

    Typical Roland Emmirich narrative where the main hero of the story is divorced and is trying to save the world and his ex wife who now is happily married to a rich dude who is actually a good dude and dies in the end saving them all. Not amused. 1.5/5.

  • RRR

    RRR

    ★★★½

    EXTREME THEATRICALITY

    Everything depends on the larger than life visuals. Entertaining, yes. But just because it's grand doesn't mean it's completely good. You can see the hardwork or rather the money spent in making it. The selling point is the unintended, if I may say so, metaphysical nature which is amusing if you believe "It's cinema and cinema has no rules." But even for the most carefree-minded audience there are some rough edges that are hard on the appetite.

    I…

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★★

    A F**KING GLOOMY MASTERPIECE.
    GLORY BE TO THE BAT AND HIS CAPE.

    The honor of having watched this on its first day on the big screen and being completely awed is a great feeling living thoroughly up to the hype. That hunch of knowing this was going to blow off the roof after watching the trailer was just right. Not a single complaint.

    Matt Reeves wizardry pulls the characters out of the comic book comforts with a spectacular spell and…

  • A Thursday

    A Thursday

    ★★★★

    INTENSE SLOBERKNOCKER!

    A great grip of a Thriller; start to finish. Yami Gautam, Atul Kulkarni, with a 50/50 partnership, rally the story with their performances gloriously across the winning line. 4/5.

    P. S
    Why did I rate it 4 if I found it so good? The disappointment i.e, Neha Dupia who eats a good chunk of the script sounded saying bench*d as 'punchole'. Ignore her if you can and have fun.

  • Gehraiyaan

    Gehraiyaan

    ★★½

    ALL OUT CLICHÉ INTIMACY AND LOWKEY BORING

    Comes down very organically to the predictable element of infidelity, rather quicker than expected, and then becomes very dull with recriminations, slow comtemplations and wild sex. No blame on anyone who acted, because they did well; If anything is to blame is the mundane script. 2.5/5.

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★★

    I WAS THINKING, WHAT IF THIS HAD BEEN DIRECTED BY ALFRED HITCHCOCK (GAVE ME SOME HITCHCOCK VIBES)

    So I hold the impression, Guillermo del Toro is just Tim Burton on crack - Same texture, themes and tone but a dark show; But this was different and good: A neatly done neo noir feature.

    The movie begins like a disarrayed drama and gradually gains it's themes as our protagonist develops through his contentments and miseries. The slight hint of romance, the…

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★½

    THE LAST DUEL FOR MEN, BUT THE NEVER ENDING DUEL FOR THE WOMEN AGAINST THE SOCIETY.

    Based on an incredibly true story and being non biased towards history, makes it an even attractive work of art. Beautifully nuanced in each scene and slightly dramatic in its medieval speech which is fine to me.

    This movie is very straightforward in its presentation, even with three different character perspectives for it's audience, in telling the tale of a dark age rivalry in…

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★★★

    CHAOTIC, POETIC AND FANTASTIC

    Such a beautiful celebration of passion over ambition of a young struggling playwright with a generous sprinkling of his bad fortunes that did work cleverly at breaking monotony but never at breaking the fun. So so good. It's very rare movies make me feel glad and satisfied. This one genuinely did. 5/5.

    P. S
    Who thought I'd like musicals? If Lin-Manuel Miranda has anything else up his sleeves I would watch it without any recommendations. He's awesome.

  • Escape Room: Tournament of Champions

    Escape Room: Tournament of Champions

    ★★★

    NOT BAD.

    I have one question.

    How was Ben the only guy saved after drowning in the sand? There was that one other heroic dude who also went down.

  • Escape Room

    Escape Room

    ★½

    WHAT IN THE HELL WAS THAT SUPPOSED TO MEAN?

    Nothing happens for nearly 40 minutes of watching. No exposition, no foreshadowing. And suddenly everything turns macabre without any reference or logical developments. Fine I didn't mind that and started to get along the horror trip when, all of a sudden, the movie ends. Like wut? Hahaha.

    If you have nothing serious going on then watch this at least once so that you contemplate on your decision. This film so bad that'll you'll have fun (Don't take the plot too seriously) 1.5/5.

    P. S
    Jesus! what a horrible film, hahaha.