RowanHarper has written 300 reviews for films during 2020.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    This is just the best fucking movie ever made. It can’t be disputed, sorry.

    Also my dad kept saying Jack Reynor looks like Chris Pratt and now I can’t un-see it.

    2019 Rank
    Halloween 2020 Rank

  • 9

    9

    ★★★½

    Decent animated film here. I’ve been very interested in this movie for over a decade at this point, as I remember seeing the trailer before another movie (I believe Up) in theaters when this was coming out in 2009. The art style and apocalyptic setting really intrigued me back then, and still does really. There is a definite charm with this film that comes from a place of pure creativity. This meant that although the plot wasn’t always perfectly paced,…

  • Grave of the Fireflies

    Grave of the Fireflies

    ★★★★★

    Hello. It’s been a long time. I’ve been very busy with school recently and this week with the American election and all (Joe Biden won!!!), I’ve legitimately not had time to write any Letterboxd reviews. I’m still trying to catch up on my Halloween reviews, so bare with me there. I really wanted to review Grave of the Fireflies before I continue with that, because I watched it for the Sardonicast Podcast recommendation and I am really excited about it.…

  • The Bye Bye Man

    The Bye Bye Man

    ½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This is one of the absolute worst movies I’ve ever seen horror or otherwise. Some of the worst acting, worst dialogue and definitely the worst movie villain I’ve ever seen. How are we supposed to be scared of someone called The Bye Bye Man. They literally just stuck Doug Jones in a T-shirt and hoodie and called it good. This guy wants to kill everybody that hears his name “The Bye Bye Man” but he also needs to keep everyone…

  • Wish Upon

    Wish Upon

    This is what would happen if Sierra Burgess and Elle found a satanic wish box...

    I do not like teen horror movies. They ruin the best part of each genre. You can’t have an effective horror movie, because it has to be for teens, and you can’t simply have a good coming of age movie, because there has to be horror elements. What you are left with is bland and idiotic films like Wish Upon. This movie has one of…

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

    “My disappointment is immeasurable and my day is ruined”

    Not really, but is it just me or did this not come anywhere near the original? With the first Borat film, Sacha Baron Cohen wanted to expose the deep seeded racism in America, but unfortunately since the release of the first Borat, that racism has made itself broadly known. So instead Sacha Baron Cohen opted to try and expose the humanity of America during a highly contentious time. This leads to…

  • Child's Play

    Child's Play

    ★★★★½

    Man, I had an absolute blast with this movie! It’s obviously not high art, but its fun! I watched this with my mom and we had a great time.


    Halloween 2020

  • I Know What You Did Last Summer

    I Know What You Did Last Summer

    ★★★½

    I Know What You Did Last Summer is a fun, but very flawed slasher film. For the first two acts of this film I was actually really invested in the story, characters and mystery of the film. The third act...well we’ll get there. First what I like. The characters, you actually care about them. The film does a smart thing, the first twenty minutes or so is really light and fluffy. This allowed for the characters to be properly developed…

  • Hocus Pocus

    Hocus Pocus

    ★★★★½

    Hello. It’s been a long time. It’s not like I’ve not been watching movies, on the contrary I’ve watched a lot of movies. But in between school, watching spooky movies, and other Halloween festivities I legitimately have not had time to sit down and write reviews. So with that said I’m going to do some rapid fire reviews of some movies I’ve watched to celebrate the holiday season. Sorry for any inbox spamming. You can find all the movies I…

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

    The Texas Chainsaw Massacre is one of the creepiest horror movies ever made. It’s a testament to the power of directing and cinematography, because it’s true that you don’t really care about the characters or the overarching story with the grave robbing. It’s disturbing because of its unflinching tone. It’s got a feel to it, a feeling of disgust and unrest. To put it quite bluntly in makes you feel like you are in hell. It feels sticky and hot…

  • Vampires vs. the Bronx

    Vampires vs. the Bronx

    ★★★½

    Vanpires Vs. The Bronx, isn’t something we haven’t seen before. But it is a fun, Halloween movie. The simple slasher premise works surprisingly well when put into the Bronx location. The three main kids have terrific chemistry, you really buy that they have grown up and been through a lot together. Most of the horror stuff is pretty effective, from a filmmaking perspective it’s pretty solid. I have a few issues however. The gentrification theme, while being very well handled…

  • The Mothman Prophecies

    The Mothman Prophecies

    ★★★★

    This would’ve been a masterpiece if the story was a little more cohesive, however you can’t deny the sheer atmosphere of this film. This movie is really creepy. The cinematography and direction are great in drawing out as much tension as humanly possible from every scene, and there are some genuine scares here. The thick atmosphere of the film will keep you engaged when the story doesn’t. Also the acting is great. Richard Gere is fantastic here. He is an…