RowanHarper has written 104 reviews for films rated ★★★★½ .

  • The Prom

    The Prom

    ★★★★½

    In a year full of disappointments “The Prom” is a welcome surprise. This film is in no way high art or even a technical masterpiece, however it brings with it an infectious amount of heart and energy, and serves as the perfect pallet quencher for the end of this year. I definitely have a hefty amount of flaws with the film, however the piece overall is an absolute blast. This is a musical and thus the most important aspect is…

  • Tokyo Story

    Tokyo Story

    ★★★★½

    Beautifully simplistic and emotionally powerful. This one hit me hard. Check it out if you haven’t already pLeAsE.

  • Child's Play

    Child's Play

    ★★★★½

    Man, I had an absolute blast with this movie! It’s obviously not high art, but its fun! I watched this with my mom and we had a great time.


    Halloween 2020

  • Hocus Pocus

    Hocus Pocus

    ★★★★½

    Hello. It’s been a long time. It’s not like I’ve not been watching movies, on the contrary I’ve watched a lot of movies. But in between school, watching spooky movies, and other Halloween festivities I legitimately have not had time to sit down and write reviews. So with that said I’m going to do some rapid fire reviews of some movies I’ve watched to celebrate the holiday season. Sorry for any inbox spamming. You can find all the movies I…

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

    The Texas Chainsaw Massacre is one of the creepiest horror movies ever made. It’s a testament to the power of directing and cinematography, because it’s true that you don’t really care about the characters or the overarching story with the grave robbing. It’s disturbing because of its unflinching tone. It’s got a feel to it, a feeling of disgust and unrest. To put it quite bluntly in makes you feel like you are in hell. It feels sticky and hot…

  • Lake Mungo

    Lake Mungo

    ★★★★½

    Fuck, I think I finally found a horror film that legitimately terrified me. I’ve seen disturbing movies before, but nothing that made me check the locks on my door and sleep with the light on. During what is easily the scariest scene in the film, my cat jumped on my bed, and dude, I jumped so high in the fucking air. This was a great experience. Lake Mungo is a genuinely terrifying horror film, that is not just scary for…

  • One A.M.

    One A.M.

    ★★★★½

    We watched this in my film lit class just as a quick example to compare Charlie Chaplins physical comedy to Buster Keatons. One A.M is a perfect example of how satisfying it can be when a simple premise is used to its fullest potential. It’s simple, it’s dumb, by it is damn entertaining. Chaplin knows how to sell a joke, he oozes as much humor as possible out of every gag. His genius physical comedy and performance is truly addicting…

  • Ghost House

    Ghost House

    ★★★★½

    We watched and studied this short film in my film literature class in order to learn about the art of foley. Because of that, it seems appropriate to talk about the sound design first. On the whole it’s very impressive. Especially after we watched a behind the scenes documentary of sorts, watching the filmmakers capture the sounds of this film was fascinating. I can absolutely see why my teacher chose this film for sound design. Other than that, while it’s…

  • Tag

    Tag

    ★★★★½

    It was really funny. I’m sorry.

  • The Jazz Singer

    The Jazz Singer

    ★★★★½

    Watched and studied for my film lit class.

    I’m going to put aside the blackface for this review. Obviously that is outdated, disgusting and an unfortunate stain on an otherwise fantastic movie. 

    I love The Jazz Singer. The first “talkie” ever made and it’s absolutely incredible to watch. The simple rags to riches story works wonders here, with excellent song sequences and a mesmerizing performance from Al Jolson. How does one whistle like that? The world may never know. I…

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    Holy fucking shit, what a fantastic movie. I definitely feel as though my personal interpretation of the film is different from most people. There are definitely themes and ideas that are scary and overwhelming, but I personally found hope and beauty in the ending. It’s not a completely dower experience as some people would have you believe, or at least not with the way I interrupted the film. That’s all I will say about that to avoid spoilers. This is…

  • High Score

    High Score

    ★★★★½

    What a great series! If you are at all interested in the history of video games, than I’d highly recommend this. It’s fun and very interesting.