RowanHarper has written 34 reviews for films rated ★★★★ .

  • The Mothman Prophecies

    The Mothman Prophecies

    ★★★★

    This would’ve been a masterpiece if the story was a little more cohesive, however you can’t deny the sheer atmosphere of this film. This movie is really creepy. The cinematography and direction are great in drawing out as much tension as humanly possible from every scene, and there are some genuine scares here. The thick atmosphere of the film will keep you engaged when the story doesn’t. Also the acting is great. Richard Gere is fantastic here. He is an…

  • Ed Gein: The Ghoul of Plainfield

    Ed Gein: The Ghoul of Plainfield

    ★★★★

    We watched this in my film lit class, because Ed Gein was the main inspiration for the character of Norman Bates in Psycho (he also inspired Leatherface in the Texas Chainsaw Massacre, and to an extent Hannibal Lecter in Silence of the Lambs.) This is a nice, concise, 24 minute mini - doc about Gein’s life and his crimes. It gets straight to the point and doesn’t waste any time which I admire. There are some very interesting interviews in…

  • Jinxed

    Jinxed

    ★★★★

    Maybe I’m crazy for giving this such a high score, but I genuinely really liked this movie. You have to understand the time period in which this movie came out, what is arguably the hay day of Nickelodeon original movies. I grew up with these types of movies, and would eagerly wake up early in the morning to watch a new one whenever it was released. When I was a kid Jinxed was always one of my favorite films Nickelodeon…

  • The General

    The General

    ★★★★

    Watched and studied for my film lit class.

    The General is a spectacle. Consistently hailed as a pioneering example of early action filmmaking, this film does not disappoint. The General is constantly thrilling with terrific choreography and beautiful camera work. The fact that they were not only able to make an action film of this caliber, but pull it off so well, in 1926 is baffling to me. This film is a train chase for 90% of the runtime and…

  • The Guest

    The Guest

    ★★★★

    Pretty good. I think that the film does a pretty poor job at establishing tone. If you don’t want MINOR spoilers, click off now. But honestly I think it’s better to know this information before watching the film, so maybe keep reading it’s up to you. Personally I wish I knew this information going in, I might have enjoyed it more.

    Ok, for the first half of the film it’s a really intriguing mystery thriller. “Who is the guy, and…

  • Sandow

    Sandow

    ★★★★

    Watched for my film lit class, super brief even compared to the other Edison era films.

  • 42nd Street

    42nd Street

    ★★★★

    I wish they focused more on the actual production of this show rather than really fleshing out the characters, sounds like weird complaint I know, but most of the characters are pretty unlikeable and the show itself is very interesting. If they did that, this would be a masterpiece. As it stands though 42nd Street is a pretty fun and charming musical from the early 30’s. I was originally going to rate it a 3.5, but I decided to bump it up to a 4 on account of the strong 3rd act, which is wildly entertaining and wraps up the story perfectly.

  • Cabaret

    Cabaret

    ★★★★

    Happy 93rd birthday to the greatest choreographer of all time: Bob Fosse. (As in June 23rd when I watched this movie) I’ve been extremely interested in Cabaret since watching the Fosse/Verdon miniseries, but have never actually had a chance to watch it. I decided that there was no better excuse to finally watch it than Fosses birthday. 

    I really like Cabaret. But I don’t love it unfortunately. I respect it more than I enjoy it. Before we get into why,…

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here

    ★★★★

    Almost a masterpiece. This movie could of easily been 45 minutes longer and I don’t know why it’s not. Your get fragments of flashbacks for the character of Joe, but never a real developed backstory which is a shame. The actual main plot is never fully realized in my opinion too. It’s a masterpiece that was cut short. Joaquin Phoenix is amazing here as always. The score has to be one of my all time favorites. The cinematography is beautiful.…

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

    This movie surprised me, I didn’t have high hopes to say the least. But unlike other similar films I’ve been subjecting myself to recently this film feels as though it has a reason to exist and something to say. Its completely enjoyable and charming from start to end. It’s not without its flaws, it’s formulaic and predictable as shit, but enjoyable nonetheless. I think the reason I enjoyed it so much is just because our lead is so damn like…

  • A.I. Artificial Intelligence

    A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★

    I don’t really know how to assign a score to this film. It’s certainly one of the strangest films I’ve ever seen from a production standpoint. Essentially a collaboration between Stanley Kubrick and Steven Spielberg, it was made after Kubricks death, but it was Kubricks idea and Kubrick had a heavy hand in the actual finished film, but Spielberg added most of the middle part. I could write a paragraph about the fascinating production history of this movie, but I’m…

  • Road to Perdition

    Road to Perdition

    ★★★★

    Really good film, can’t say it hit me quite as hard as I wanted it to, but still engaging nonetheless. The cinematography, acting and editing are the highlights here. The score was a little over bearing, but with everything else being so polished it’s easy to overlook. I think both Thomas Newman and Sam Mendes have grown immensely from this to 1917.