RowanHarper has written 156 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    This is just the best fucking movie ever made. It can’t be disputed, sorry.

    Also my dad kept saying Jack Reynor looks like Chris Pratt and now I can’t un-see it.

    2019 Rank
    Halloween 2020 Rank

  • Grave of the Fireflies

    Grave of the Fireflies

    ★★★★★

    Hello. It’s been a long time. I’ve been very busy with school recently and this week with the American election and all (Joe Biden won!!!), I’ve legitimately not had time to write any Letterboxd reviews. I’m still trying to catch up on my Halloween reviews, so bare with me there. I really wanted to review Grave of the Fireflies before I continue with that, because I watched it for the Sardonicast Podcast recommendation and I am really excited about it.…

  • Life of Pi

    Life of Pi

    ★★★★★

    Yes. I finally get a chance to talk about one of my all time favorite films on Letterboxd. I like to think that Life of Pi helped shaped the person I am today. I first saw the film at a very young age, and I found it to be so potent and raw. I’ve carried ideologies that this film teaches throughout my entire life. I’m not a super religious person necessarily, but the way Pi navigates his faith throughout the…

  • The Making of 'Psycho'

    The Making of 'Psycho'

    ★★★★★

    Another watch for my film lit class. This is about as good as any “making of” documentary can get.

  • Psycho

    Psycho

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I rewatched this to study for my film lit class. I still agree with the general consensus, for obvious reasons, that Psycho is a timeless masterpiece. What I will add is that I think I enjoyed it even more the second time around. The little intricacies you can pick up in every character on a second viewing are absolutely fascinating to watch. Sometimes you rewatch a film and you gain absolutely nothing that you didn’t already have with a first…

  • The Melomaniac

    The Melomaniac

    ★★★★★

    Ok, this is the final film we watched in my film literature class that I will be logging at the moment, and it’s a good one to end on. I love George Melies so much.

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★★★

    Dangerous! That train almost hit me!

  • The Four Troublesome Heads

    The Four Troublesome Heads

    ★★★★★

    Fucking awesome.

  • Workers Leaving the Lumière Factory

    Workers Leaving the Lumière Factory

    ★★★★★

    Again, film lit class.

  • The Untameable Whiskers

    The Untameable Whiskers

    ★★★★★

    Another George Melies movie for my film lit class. This is one of my personal favorites from him.

  • The Vanishing Lady

    The Vanishing Lady

    ★★★★★

    Watched for my film lit class, this one is by George Melies.

  • Demolition of a Wall

    Demolition of a Wall

    ★★★★★

    Again, watched for my film lit class.