Timothy has logged 190 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monsters

Monsters

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Persona 3 the Movie: #4 Winter of Rebirth

Persona 3 the Movie: #4 Winter of Rebirth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Two Mrs. Carrolls

The Two Mrs. Carrolls

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry