Sort by

Timothy has logged 273 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Transformers

Transformers

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry