Sort by

Timothy has logged 23 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry