Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Roxane Mesquida

Roxane Mesquida

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Roxane
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Roxane’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2020
  • 2019
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Irreversible

    Irreversible 2002

    ★★★★ Watched by Roxane Mesquida 13 Sep 2020

    The 2020 version
    Inversion intégrale

  • Marriage Story

    Marriage Story 2019

    ★★★½ Watched by Roxane Mesquida 25 Nov 2019 9

    It’s a 3.75 for me.

  • Le Corbeau

    Le Corbeau 1943

    ★★★★½ Watched by Roxane Mesquida 20 May 2017

    The original Gossip Girl 🤗

  • Fifty Shades Darker

    Fifty Shades Darker 2017

    ½ Watched by Roxane Mesquida 15 Feb 2017 2

    Always a good laugh!

  • Summertime

    Summertime 2015

    ★★½ Watched by Roxane Mesquida 28 Dec 2016

    2.75

  • Captain Fantastic

    Captain Fantastic 2016

    ★★★ Watched by Roxane Mesquida 11 Dec 2016

    3.25

  • The Red Turtle

    The Red Turtle 2016

    ★★★½ Watched by Roxane Mesquida 27 Nov 2016

    3.75

  • Sully

    Sully 2016

    ★★★½ Watched by Roxane Mesquida 11 Sep 2016 1

    3.75

  • The Secret Life of Pets

    The Secret Life of Pets 2016

    ★ Watched by Roxane Mesquida 04 Sep 2016

    I was so excited to watch this movie but a cool concept is not enough to make a good movie.

  • Don't Breathe

    Don't Breathe 2016

    ★★★½ Added by Roxane Mesquida

    This movie is actually a 3.75 !

  • Making a Murderer

    Making a Murderer 2015

    ★★★½ Watched by Roxane Mesquida 05 Jan 2016 1

    Amazing footage and incredibly captivating story. Could have been 5 hours though.

  • All About Eve

    All About Eve 1950

    ★★★★★ Watched by Roxane Mesquida 03 Jun 2015 1

    Masterpiece! Can't get over that last image.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.