RSS feed for roxanneip
  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off

    ★★★

    okay. it's just a coming-of-age movie. what's the hype all about?

  • Stranger Than Fiction

    Stranger Than Fiction

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    if someone baked me cookies i also would have immediately fallen in love with them, so, you know, it is quite realistic for a movie that also features a sentient watch

  • The Kings of Summer

    The Kings of Summer

    ★★

    feral

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★

    in the style of those fancy french films that I don't particularly like. mostly because they usually have a verý deèp meąníng, ooh la la, fantastique!! génial!! , but i can never quite grasp what that meaning's supposed to be

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★

    interesting learning about chinese culture. not too exaggerated but just... it tells a story and it doesn't need anything else. made me cry!

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★★

    so fucking over the top i couldn't look away. amazing. how is everyone so beautiful

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★★

    a great movie all in all. also great nightmare fuel.

  • Cloud Atlas

    Cloud Atlas

    ★★★★

    quite long, but it makes up for it.

    gledla z maticem :))

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★★★

    i fell in love with this movie in the first scene and that love only grew with each frame
    the cutest shit i've seen in a while, and it actually says something while also looking beautiful!!!!

  • Happy Death Day 2U

    Happy Death Day 2U

    ½

    terrible but a good background for a makeout sesh because you don't have to actually look at it ¯\_(ツ)_/¯

    also, i still cannot comprehend someone actually named their child tree. fucking tree

    sva gledla z anžetom pr njemu ahaha, good times

  • Happy Death Day

    Happy Death Day

    ½

    i mean...i guess.

    sva gledla za anžetom!! pr meni hehe <3

  • Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook

    ★★

    went into it expecting a lot, realised halfway i'd already watched it once, and finished it feeling the same way i did the first time: not impressed

    also, what's up with all those ballet flats. i hate them