RSS feed for Alex Felter
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
Edit this entry  
25
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★½
Edit this entry  
24
The Leprechauns' Christmas Gold

The Leprechauns' Christmas Gold

1981
×
Edit this entry  
12
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Joke

The Joke

1969
×
★★★★
Edit this entry  
15
This Happy Breed

This Happy Breed

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Edit this entry  
21
The Pumpkin Race

The Pumpkin Race

1907
×
Edit this entry  
12
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
8½

1963
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★
Edit this entry  
09
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★
Edit this entry  
08
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★½
Edit this entry  
22
Being There

Being There

1979
×
★★★
Edit this entry  
20
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hitler's Hollywood

Hitler's Hollywood

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★
Edit this entry  
19
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fun Sunday

Fun Sunday

1935
×
★★★
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Solaris

Solaris

1972
×
★★★
Edit this entry  
30
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Edit this entry  
17
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tequila Sunrise

Tequila Sunrise

1988
×
★★½
Edit this entry  
16
N.Y., N.Y.

N.Y., N.Y.

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cat

The Cat

1971
×
★★★
Edit this entry  
04
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Knights of the Round Table

Knights of the Round Table

1953
×
★★½
Edit this entry  
28
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dégustation Maison

Dégustation Maison

1978
×
Read the review Edit this entry  
21
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
Edit this entry  
19
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry