RSS feed for Alex Felter
  • The Face of Another

    The Face of Another

    ★★★★½

    A staggering work of existential science fiction, The Face of Another dissects identity with the sure hand of a surgeon. Okuyama (Yojimbo's Tatsuya Nakadai), after being burned and disfigured in an industrial accident and estranged from his family and friends, agrees to his psychiatrist's radical experiment: a face transplant, created from the mold of a stranger. As Okuyama is thus further alienated from the world around him, he finds himself giving in to his darker temptations. With unforgettable imagery, Teshigahara's film explores both the limits and freedom in acquiring a new persona, and questions the notion of individuality itself. ~ Filmstruck

  • This Happy Breed

    This Happy Breed

    ★★★½

    Man I’m gonna miss Filmstruck.

  • Valerie and Her Week of Wonders

    Valerie and Her Week of Wonders

    ★★½

    A girl on the verge of womanhood finds herself in a sensual fantasyland of vampires, witchcraft, and other threats in this eerie and mystical movie daydream. Valerie and Her Week of Wonders serves up an endlessly looping, nonlinear fairy tale, set in a quasi-medieval landscape. Ravishingly shot, enchantingly scored, and spilling over with surreal fancies, this enticing phantasmagoria from director Jaromil Jireš is among the most beautiful oddities of the Czechoslovak New Wave. ~ FilmStruck

    I had to watch this…

  • Belle de Jour
  • The Phantom of Liberty

    The Phantom of Liberty

    ★★★½

    I don’t know what just happened, but I like it.

  • Lawrence of Arabia

    Lawrence of Arabia

    ★★★★

    “Godspeed. there’s nothing further here for a warrior. We drive bargains. Old man’s work. Young men make wars and the virtues of war are the virtues of young men. Courage and hope for the future. Then old man make the peace. And the vices of peace are vices of old men. Mistrust and caution. It must be so.”

  • N.Y., N.Y.

    N.Y., N.Y.

    ★★★½

    Like watching oil and water dance around each other, or like seeing everything you thought you knew presented in a way that makes you think you never knew anything. Like watching NYC life in the reflection of a disco ball. Very trippy. Enjoyable.

  • Dégustation Maison

    Dégustation Maison

    I love that this is just a quick portrait of life in a small French town at a fast paced bakery. Just stepping outside of my world for 12 minutes into the simple life of these characters was nice. There is nothing to overthink. Just relax and enjoy being a fly on the wall. Also, I tore my kitchen apart looking for any sort of pastry after viewing this.

  • The Black Balloon

    The Black Balloon

    ★★★½

    I enjoyed this short, much like I did Albert Lamorisse's The Red Balloon, but damn it was hard to concentrate. All I wanted to do was clean the balloon the WHOLE time... The NYC scenery was nice and I liked the camera movement.

    The Safdie brothers pay tribute to a buoyant French children’s classic with a gritty, New York–set variation on its premise. ~Filmstruck

    The black balloon, an alien in a crowded land, searches for some semblance of companionship after losing all of its friends. ~ Filmstruck

  • Hans Christian Andersen

    Hans Christian Andersen

    ★★★

    Famed for his fairy tales, writer Hans Christian Andersen serves as the subject for this fictional film that melds a bit of the author’s life with his sensational stories. Played by the incredibly talented Danny Kaye, Hans is shown as a simple cobbler living in the small town of Odense, Denmark where he regularly regales the local children with his magnificent myths. Considered a distraction by the schoolmaster, Hans is forced to leave Odense and travels to Copenhagen with his…

  • Lessons Learned

    Lessons Learned

    ★★★

    I was a bit too distracted by character design to fully pay attention to the plot, but from what I gathered it seemed very endearing. I especially liked the color tones of the room of chests. Very immersive.

  • The Hill

    The Hill

    ★★★★★

    I got chill bumps at the end. I could almost see justice.