Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Rory

Rory

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Rory
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Rory’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★★ Watched by Rory 29 May 2022

    Way better than it has any right to be

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

    No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad 2013

    Watched by Rory 22 May 2022

    Who would’ve guessed one of the most critically acclaimed show of this decade that everyone has hyped up as one of the best things out there really is that good? I’m absolutely shocked by this revelation. 


    The show itself is a 10/10

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★ Watched by Rory 26 Apr 2022 1

    During one scene in this movie my dad leaned over to me and said "This is just like Elden Ring"

  • The Tinder Swindler

    The Tinder Swindler 2022

    ★★★½ Watched by Rory 22 Apr 2022

    Gotta find me a homeless king to ruin my life and put me in thousands of dollars of debt.

  • Persona 3 the Movie: #2 Midsummer Knight's Dream

    Persona 3 the Movie: #2 Midsummer Knight's Dream 2014

    ★★★★ Rewatched by Rory 19 Apr 2022

    So much better than the first part, it feels like it has an actual identity to itself and is trying to be its own thing rather than a hollow rehash of the first part of the game like the first movie is. Even better on rewatch

  • Stop Making Sense

    Stop Making Sense 1984

    ★★★★★ Rewatched by Rory 04 Apr 2022 1

    ITS BEEN 570 DAYS EVERYONE BUT THE KING IS FINALLY BACK TO WATCH STOP MAKING SENSE AGAIN FOR THE THIRTY FIRST TIME GREATEST PIECE OF MEDIA TO EVER EXIST NOTHING WILL EVER TOP IT I CAN WATCH THIS 30 MORE TIMES IM SO HAPPY NOW WOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

  • Morbius

    Morbius 2022

    ★★★★★ Watched by Rory 01 Apr 2022 6

    This gonna be the first movie to gross 1 trillion dollars.


    The truest definition of a cultural reset.

  • Koyaanisqatsi

    Koyaanisqatsi 1982

    ★★★★½ Rewatched by Rory 28 Mar 2022

    Zamn

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★ Watched by Rory 27 Mar 2022 4

    The quirked up white boy with a little bit of swag busts it down sexual style… is he goated with the sauce?

  • X

    X 2022

    ★★★½ Watched by Rory 25 Mar 2022

    There are like a dozen white woman jumpscares

  • Tall Girl 2

    Tall Girl 2 2022

    ★★★★ Watched by Rory 02 Mar 2022

    Cinema.

  • Smiling Friends

    Smiling Friends 2020

    ★★★★ Watched by Rory 16 Jan 2022 1

    This show is the epitome of everything I fucking hate so it completely baffles me that I enjoyed it as much a I did.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 25

Review Tags

34
  • w/ zac
  • w/ jay
  • w/ pupper
  • w/ gingo
  • w/ dylan
  • w/ leo
  • w/ xavier
  • w/ bmac
  • w/ krimes
  • w/ shrooms
  • profile
  • w/ dylan f
  • w/ frog
  • w/ leon
  • 2nd monitor
  • 4k
  • imax
  • the parish
  • the passing
  • the sacrifice
  • theatres
  • theres literally car sex
  • w/ astro
  • w/ brainet
  • w/ charlie
  • w/ jack
  • w/ meredith
  • w/ michael
  • w/ nidon
  • w/ rocko
  • w/ sean
  • w/ shawn
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro