Sort by

Raissa has logged 239 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love and Crime

Love and Crime

1969
×
Edit this entry  
31
Sada

Sada

1998
×
★★★★
Edit this entry  
31
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Stolen Dreams

Stolen Dreams

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nana

Nana

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
This Transient Life

This Transient Life

1970
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Edit this entry  
27
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Violent Night

Violent Night

2022
×
Edit this entry  
24
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lily Fever

Lily Fever

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mirrored Mind

Mirrored Mind

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Edit this entry  
14
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tokyo Vampire Hotel

Tokyo Vampire Hotel

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ride or Die

Ride or Die

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
Schoolgirl Complex

Schoolgirl Complex

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Honey and Clover

Honey and Clover

2006
×
Edit this entry  
04
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Edit this entry  
02
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★★
Edit this entry  
30
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Edit this entry  
28
The House

The House

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry