Sort by

Raissa has logged 36 entries for films during October 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★
Edit this entry  
31
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
Edit this entry  
24
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★½
Edit this entry  
21
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
I Believe in Unicorns

I Believe in Unicorns

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Carandiru

Carandiru

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
12
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
Men

Men

2022
×
★½
Edit this entry  
11
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Songs for Drella

Songs for Drella

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Cross of Iron

Cross of Iron

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Smile

Smile

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★½
Edit this entry