RSS feed for Raul

Raul has written 25 reviews for films rated ★½ .

  • Every Man for Himself

    Every Man for Himself

    ★½

    I'd rather see Cats. (I think)

  • Golden Mouth

    Golden Mouth

    ★½

    A homage to an iconic filmmaker and an iconic playwright that is both bad cinema and bad theater. Could've been pulpy Rashomon and at the start it almost seems like it'll be, but the writing is not nearly sharp enough and the performances, apart from an inspired Palmeira at title role, are all the soap-opera type where actors are more preoccupied in perfectly PRO-NUN-CI-ATING each syllable of dialogue than anything else. Made me want to watch the original adaptation, though.

  • Father & Sons

    Father & Sons

    ★½

    Can only be read as a testament to how obnoxious unhappiness and a deep sense of entitlement over women is passed on from father to son. Aimless, unlikable, clunky, you name it. The only positive outcome from this is walking away and thinking that, at least, you're not like them. (or are you?)

  • Vice

    Vice

    ★½

    McKay doubles down on condescension as filmmaking, irrationally stopping everything on its track every other minute to employ a different outdated formal gimmick that, in one strike, manages to milk the fun out of the humor, jumble even further the bafflingly structured narrative and almost entirely annul whatever political bite the movie happens to muster from time to time. The fact that this is at its least stagnantly obnoxious when it leans into a self-contained sketch format should tell a…

  • Mile 22

    Mile 22

    ★½

    Every fiber of my being is against what Peter Berg and Mark Wahlberg stand for, but I thought their last three collaborations were technically formidable and categorically successful in the kind of movies they were trying to be. That's not the case here. The directing is horrendous, the script's attempts at insightfulness are only less laughable than the film's effort to set-up a sequel and the editing is honestly something to be studied for years to come. It's fairly easy…

  • Pacific Rim: Uprising

    Pacific Rim: Uprising

    ★½

    I probably like big, loud action movies about colossal killing machines laced with some form of political commentary - whether it's intentional like in most iterations of Godzilla, or almost entirely chaotically incidental like in Bay's Transformers - much more than the next person, and yet, at odds with how the first film managed to excite for its superior artistic vision and monumentally explosive set pieces despite lacking in the character department, this sequel feels nothing but miserable most of…

  • Ready Player One

    Ready Player One

    ★½

    A spectacularly faithful adaptation of a catastrophically ill-advised, loathsome cacophony of rudimentary sci-fi adventure writing, the lowest of the low 'geek'-baiting, 80's-loving references and some good ol' casual (and not-that-casual) misogyny, all in favor of what's supposedly a pretty basic anti-corporate social allegory that, in its execution, couldn't possibly be less aware of its very own thesis. You could say that it's remarkably technically proficient in taking virtual world-building to new heights with state-of-the-art VFX and whatnot, but the unevenness…

  • Pitch Perfect 3

    Pitch Perfect 3

    ★½

    As good as Hailee Steinfeld's music career. Just truly, stubbornly lazy to a soul-crushing degree, absorbing and nullifying some of its cast's charisma into a vortex of corporate-made shittiness that couldn't possibly be further from the somewhat unassuming appeal of the first movie. Studios often move in mysterious ways, but the executive who looked at its incredibly successful female-driven musical comedy franchise and went on to cut a deal with the Department of Defense to have it the entire plot…

  • Black Mirror: Black Museum

    Black Mirror: Black Museum

    ★½

    Gotta give it to them, they managed to fit an extra four underwhelming episodes in the place of one. Well done.

  • Black Mirror: Arkangel

    Black Mirror: Arkangel

    ★½

    So, it's gonna be a no from me again.

    Also, I'm fairly sure being able to log these on Letterboxd actually makes it a bit harder to like them because they really suffer when are perceived, and thought about, as movies, even if made-for-TV/streaming ones.

  • Scary Movie

    Scary Movie

    ★½

    One of those "what I am even doing with my life" choices.

    Let me be clear here, there's 10x more solid, and often genuinely clever, laughs here than in your average comedy, yet my question is: at what cost?

    This movie is like the equivalent to scoring 30 points in a basketball game, but needing 150 shots to make it.

    (that is, if every failed attempt was ragingly gratuitously offensive and reminded you that when people say the world is…

  • Justice League

    Justice League

    ★½

    One step forward. Seventeen steps backward.

    A characteristically messy, blatantly rushed and ultimately worthless clutter of clashing ideas and incompetent filmmaking that doubles down as an enigmatic $300 million experiment on anti-entertainment - because it's impossible that someone made a gigantic blockbuster that is this determinedly boring and didn't actually mean it.

    There's no fluid way in or out of any given scene. It's just harsh cuts, followed by unbelievably clunky dialog that's mostly delivered rather unenthusiastically by an otherwise…