RSS feed for rroesti
  • Wilson

  • The Big Sick

  • The Founder

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • Concussion

    ★★★

  • Spectre

    ★★½

  • Trumbo

    ★★★½

  • The Martian

    ★★★

  • Spotlight

    ★★★½

  • Straight Outta Compton

    ★★★½

  • Minions

  • Inside Out

    ★★½

  • Hitman: Agent 47

    ★★

  • Youth

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • Furious 7

    ★½

  • Southpaw

    ★★★

  • Trainwreck

    ★★½

  • Dope

    ★★★

  • True Story

    ★★

  • Ex Machina

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • The Salt of the Earth

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★

  • The Theory of Everything

    ★★

  • Nightcrawler

    ★★½

  • The Imitation Game

    ★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★½

  • The Tribe

    ★★½

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★

  • A Long Way Down

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★½

  • Boyhood

    ★★

  • Frank

    ★★½

  • Whiplash

    ★★★½

  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

  • The Wolf of Wall Street

    ★★

  • 12 Years a Slave

    ★★

  • Her

    ★★★

  • Enough Said

  • Prisoners

    ★★★

  • Gravity

    ★★

  • A Good Day to Die Hard

  • Django Unchained

    ★★

  • Skyfall

    ★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★½

  • Mud

    ★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★

  • The Avengers

    ★½

  • Sinister

    ★★

  • Drive

    ★½

  • Black Swan

    ★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★½

  • Inception

    ★★★

  • Shutter Island

    ★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★

  • Up

    ★★

  • The Dark Knight

    ★★★

  • Iron Man

    ★★½

  • There Will Be Blood

    ★★½

  • An American Crime

    ★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★

  • The Departed

    ★★★

  • The Illusionist

    ★★½

  • Batman Begins

    ★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★