RSS feed for Rafael

Rafael has logged 91 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
Edit this entry  
03
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
Edit this entry  
31
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
Edit this entry  
24
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
Edit this entry  
23
Kingyo

Kingyo

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
Edit this entry  
11
Proxima

Proxima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clemency

Clemency

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Edit this entry  
01
Ema

Ema

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Hollywood

Hollywood

2020
×
Edit this entry  
30
Normal People

Normal People

2020
×
Edit this entry  
26
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Downhill

Downhill

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Truth

The Truth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
In the Cut

In the Cut

2003
×
Edit this entry  
11
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
03
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cursed

Cursed

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
The Plot Against America

The Plot Against America

2020
×
Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
Edit this entry  
21
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
North Country

North Country

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
Edit this entry  
13
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★½
Edit this entry  
08
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Couch in New York

A Couch in New York

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry