• Rambo

    Rambo

    ★★

    Walks a delicate tightrope between average and unhinged.

  • Police Story

    Police Story

    ★★★½

    More dialogue heavy than I expected, but the physical comedy is great when it pops off.

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★½

    Came for the fight choreography, stayed for everything else. Just a really beautiful and all around great time.

    If it weren't for the fact that I was probably "too young" for subtitled movies I can't help but think this could have been as influential as Star Wars and Lord of the Rings growing up.

  • True Lies

    True Lies

    ★★★★½

    Would've been a five star movie if they hadn't done Jamie Lee Curtis dirty with this role. She's a damsel in distress for too much of this.

  • Commando

    Commando

    ★★★★

    If someone had decided to make a live action Berserk movie 25-30 years ago, Arnold would have been my top choice to play Guts.

    It wouldn't need to be good, it would just need to exist.

  • Terrifier 2

    Terrifier 2

    ★★★½

    Bwahahahaha this was so god damn bafflingly long and gross and stupid.

  • First Blood

    First Blood

    ★★★★

    I support art that is both hyper masculine and hyper ACAB.

  • Terrifier

    Terrifier

    ★★★

    Gets by exclusively on vibe and a stellar central mime performance from David Howard Thornton. I recently read a critique Brett Easton Ellis did of Barbarian that a problem a lot of modern horror has is that it explains too much. So it's really neat that a movie like Terrifier can come along and just be like "here's a really scary thing! What more do you need to know?".

    That said, while watching Art go on a murderous rampage was fun this could have been vastly improved with a main character or something more to latch onto.

  • Weird: The Al Yankovic Story

    Weird: The Al Yankovic Story

    ★★★½

    Charming and funny even though the comedy is very familiar (hard to follow stuff like Dewey Cox and Popstar). Benefits most from* - or at least establishes its own identity
    by - taking itself fairly more seriously than most parodies.

    *And y'know, the fact that it's co-written by its subject, Al himself. You know that movie Pee Wee Herman is watching at the end of Pee Wee's Big Adventure? This is like that.

  • Decision to Leave

    Decision to Leave

    ★★

    Of course being drowsy never helps, but I was left very conflicted, disoriented, and overwhelmed. Movies this long could really afford to let their scenes take their time and breathe a little more. Felt like mostly information dumping, much of it being of little consequence.

    Some super fun wacky cinematography and editing moments sprinkled in, tho.

  • The Mummy

    The Mummy

    ★★★½

    So good, like a chip with the perfect amount of cheese on it. Kind of glad it was a blindspot in my life until now: I don't know if I would have fully appreciated it years ago.

  • Halloween Ends

    Halloween Ends

    One of a few select instances in which I can't wait for Halloween to end.

    Looking forward to the trainwreck that is going to be David Gordon Green and Danny McBride's Exorcist sequel trilogy.