RSS feed for rthornhill
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Eight Men Out

Eight Men Out

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Kajaki

Kajaki

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
True Grit

True Grit

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Black and Blue

Black and Blue

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Harriet

Harriet

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★½
Edit this entry  
22
Avengement

Avengement

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Judy

Judy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ma

Ma

2019
×
★½
Edit this entry  
06
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Overcomer

Overcomer

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Breakthrough

Breakthrough

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry