RSS feed for rthornhill
  • Giant

    Giant

    ★★★★

    dean's defiant, divergent denouement....

  • The Wild Bunch

    The Wild Bunch

    ★★★

    rowdy, rotgut replete ruffians...

  • L'Avventura

    L'Avventura

    ★★★½

    not quite beautiful nor dull, but definitely too long.

  • Us

    Us

    ★★★★

    in the immortal words of pogo: we have met the enemy, and they are "us".

  • Open Water

    Open Water

    ★★★★

    real, tragic and suspensefully played out.

  • The Imitation Game

    The Imitation Game

    ★★★★★

    england explains enemy enigma

  • Free Solo

    Free Solo

    ★★★★★

    samurai's sublime sky-high spectacle....

  • In the Shadow of the Moon

    In the Shadow of the Moon

    ★★★★½

    a very good documentary on the Apollo program. Favorite moment: Jim Lovell reading from Genesis as the Earth came into view while orbiting the moon

  • Straw Dogs

    Straw Dogs

    ★★★★★

    prime provocative peckinpah production...

  • Bridge to Terabithia

    Bridge to Terabithia

    ★★★

    a bridge that failed to connect this viewer....to the imagery of the enchanting book.

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★★

    action and angst amidst aliens...

  • The Last Picture Show

    The Last Picture Show

    ★★★★★

    bogdanovich's blunt bittersweet beauty...