Rti03 has logged 204 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Portuguese Nun

The Portuguese Nun

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
A. K.

A. K.

1985
×
Read the review Edit this entry  
19
Bellissima

Bellissima

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adoption

Adoption

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Woman in Chains

Woman in Chains

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Quai des Orfèvres

Quai des Orfèvres

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dawns Here Are Quiet

The Dawns Here Are Quiet

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
To Joy

To Joy

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Son of Joseph

The Son of Joseph

2016
×
★★
Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bridge of Arts

The Bridge of Arts

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Long Shot

Long Shot

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Cabaret Balkan

Cabaret Balkan

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Philanthropy

Philanthropy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
You Ain't Seen Nothin' Yet

You Ain't Seen Nothin' Yet

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Private Fears in Public Places

Private Fears in Public Places

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stavisky...

Stavisky...

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Living World

The Living World

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elephant

Elephant

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Guava Island

Guava Island

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Oh, Woe Is Me

Oh, Woe Is Me

1993
×
Read the review Edit this entry