Rhys has logged 368 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Cadet Kelly

Cadet Kelly

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Smosh: The Movie

Smosh: The Movie

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
Read the review Edit this entry  
14
The Cove

The Cove

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
Kate

Kate

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Spice World

Spice World

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Dreamscape

Dreamscape

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cinderella

Cinderella

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Afterlife of the Party

Afterlife of the Party

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cold Ground

Cold Ground

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Chalet Girl

Chalet Girl

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
Villains

Villains

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
They Came from Beyond Space

They Came from Beyond Space

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Candy Jar

Candy Jar

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
War, Inc.

War, Inc.

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Promare

Promare

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry