Rhys has logged 50 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Predators

Predators

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Easy A

Easy A

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Outlander

Outlander

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ewok Adventure

The Ewok Adventure

1984
×
Read the review Edit this entry  
15
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thunderbirds are GO

Thunderbirds are GO

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Magnificent Seven Ride!

The Magnificent Seven Ride!

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
They Live

They Live

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
F*&% the Prom

F*&% the Prom

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry