Robert has logged 376 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Incubus

The Incubus

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Desperate Hours

The Desperate Hours

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Color Adjustment

Color Adjustment

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Copshop

Copshop

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Body Double

Body Double

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ethnic Notions

Ethnic Notions

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fat City

Fat City

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry