Robert has logged 39 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Superman

Superman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saraband

Saraband

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cotton Comes to Harlem

Cotton Comes to Harlem

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hackers

Hackers

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry