Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Wild Child

Wild Child

2008
×
Edit this entry  
01
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wasp

Wasp

2003
×
Edit this entry  
29
Asparagus

Asparagus

1979
×
Edit this entry  
21
What the Daisy Said

What the Daisy Said

1910
×
Edit this entry  
17
Tangled

Tangled

2010
×
Edit this entry  
15
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Girls in Uniform

Girls in Uniform

1958
×
★★★½
Edit this entry  
22
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
X

X

2022
×
Edit this entry  
17
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
Edit this entry  
23
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
Edit this entry  
18
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
On the Edge

On the Edge

2001
×
Read the review Edit this entry  
06
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
27
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Blue Spring

Blue Spring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bashful

Bashful

1917
×
Edit this entry  
24
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
Edit this entry  
21
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Devdas

Devdas

2002
×
Edit this entry  
17
White Oleander

White Oleander

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Edit this entry  
08
Audrey Rose

Audrey Rose

1977
×
★½
Edit this entry  
07
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
Edit this entry  
06
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry