Sort by

RAPHAEL has logged 156 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
4th Man Out

4th Man Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Town

The Town

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Great Beauty: Colombia

The Great Beauty: Colombia

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Siren

Siren

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Dick

Dick

1999
×
★★½
Edit this entry  
14
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Those People

Those People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Transporter 3

Transporter 3

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
Read the review Edit this entry  
31
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rebirth

Rebirth

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Purge

The Purge

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Eagle

The Eagle

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Comet

Comet

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry