Sort by

rudi has logged 351 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
S. Darko

S. Darko

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry