Sort by

rudi has logged 40 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bullitt County

Bullitt County

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Melancholia

Melancholia

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Puncture

Puncture

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nanny Diaries

The Nanny Diaries

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Covenant

The Covenant

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry