Sort by

rudi has logged 35 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry